Uzimanje uzoraka materične sluzokože na mikrobiološku analzu – EMA (endometrial microbiome analysis) je moguće uraditi tokom kako dijagnostičke tako i tokom operativne histeroskopije.
Na isti način kao što infektivni agens može postojati u vaginalnom brisu ili cervikalnom brisu i tom prilikom izazvati neku formu inflamatornog-zapaljenskog oboljenja vagine i grlića, isto tako može biti prisutan i u materičnoj duplji odnosno u endometrijumu.
Hronični endometritis o kom ovde govorimo jeste zapaljenje endometrijuma prouzrokovano infekcijom materične šupljine bakterijskim uzročnicima. U vrlo visokom procentu slučajeva, preko 90% ova infekcija može biti asimptomatska infekcija – ne daje nikakve tegobe te često biva previđena. Najčešći mikrobiološki uzročnici koje izolujemo prilikom ove značajne analize potiču iz roda Enterococcus spp., Enterobacteriaceae (Escherichia and Klebsiella), Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Mycoplasma spp, i Ureaplasma spp. a isti se prema aktuelnim studijama javljaju kod preko 30% infertilne ženske populacije, a čak kod 60% kod pacijenata sa ponavljanim problemima implantacije – Repeated implantation failure (RIF) i uzastopnim gubitkom trudnoće – Recurrent Pregnancy Loss (RPL).
Uzorkovanje endometrijuma za mikrobiološku analizu zahteva mali uzorak endometrijuma koji se šalje na mikrobiološku analizu – EMA- endometrial microbiom analysis, a ista nam pruža informaciju o prisustvu bakterijskih patogena koji mogu biti uzrok endometritisa i na taj način stvoriti sredinu koja je suboptimalna za implantaciju i dalji razvoj embriona.
Nakon pristizanja izveštaja i detektovanja mikrobiološkog patogena prepisuje se individualna terapija na osnovu antibiograma kao i obavezna probiotska potpora.