Ginekološki pregled započinje inspekcijom – posmatranjem spoljašnjih polnih organa, njihovog  izgleda te uočavanjem eventualnih promena. Potom se koristi spekulum – metalni ili plastični sterilan instrument u obliku pačijeg kljuna koji može da se otvori i služi posmatranju unutrašnjosti vagine i grlića materice te se lagano uvodi u vaginu.

Ovaj postupak ne sme biti bolan,  ali možete osetiti laganu neprijatnost. Ginekolog izvlači spekulum iz  vagine i radi bimanuelni ginekološki pregled – kažiprstom i srednjim prstom ulazi u vaginu, dok drugom rukom  istovremeno sa spoljašnje strane pritiska donji deo trbušnog zida informišući se o položaju, veličini i obliku materice i adneksa (jajnika sa jajovodima). Pregled se nastavlja ginekološkim ultrazvučnim pregledom koji je neinvazivna dijagnostička metoda kojom se  prikazuju strukture i organi u maloj karlici. Na ovaj način se mogu  odrediti položaj, veličina i građa materice,  jajnika i jajovoda te uočiti bilo kakav patološki nalaz na njima koji može da dovede do poremećaja u njihovom normalnom funkcionisanju.

Ginekološki ultrazvučni pregled se izvodi putem dva pristupa – transabdominalnog – preko stomaka i transvaginalnog – preko vagine, tako što pacijentkinja tokom pregleda leži na leđima dok lekar sondom ultrazvučnog aparata na koju je prethodno naneo poseban gel, preko kože stomaka ili transvaginalno obavlja pregled ginekoloških organa. Transabdominalnim pregledom se sonda postavlja i pomera po donjem delu stomaka. U svrhu kvalitetnijeg pregleda transabdominalnim pristupom pacijentkinja treba da popijete 1-1,5 litar tečnosti oko sat pre pregleda. Naime, puna mokraćna bešika potiskuje creva i na taj način obezbeđuje bolju vizualizaciju organa male karlice što ultrazvučnu sliku čini jasnijom. Transvaginalnim pristupom se sonda nakon prekrivanja posebnim gelom i navlačenja prezervativa plasira u vaginu. Ovaj pristup omogućava stvaranje kvalitetnije ultrazvučne slike i jasniji prikaz struktura i organa u maloj karlici. Mokraćna bešika za transvaginalni ultrazvuk mora biti prazna – preporučljivo je dva sata pre pregleda ne piti tečnost. Ginekološki pregled sa ginekološkim ultrazvučnim pregledom ne sme biti bolan,  ali možete osetiti laganu neprijatnost. Sam pregled traje do 20 minuta.