Inseminacija je jedan od vidova lečenja neplodnosti i predstavlja najjednostavniji oblik asistiranog oplođenja.

Artificijalna inseminacija – AI se deli na nekoliko tehnika a sa aspekta pacijenta su najinteresantnije – IUI – Intrauterina inseminacija, ICI – Intracervikalna inseminacija i IVI – Intravaginalna inseminacija.

Najčešći razlozi za artificijalnu inseminaciju su cervikalni faktor steriliteta, problemi sa ejakulacijom, impotencija, maligna oboljenja muškarca i krioprezervacija sperme, poremećaji spermogeneze (astenospermija, oligospermija, teratospermija), idiopatski sterilitet. Ukoliko do trudnoće ne dođe za godinu dana nezaštićenih seksualnih odnosa kod žena mlađih od 36 godina, ili za 6 meseci za žene starije od 36 godina, takođe se preporučuje inseminacija.

Sama inseminacija podrazumeva proces obrade semena muškog patnera (sperme) i njegovo veštačko unošenje u matericu ženskog partnera.

Za inseminaciju je potrebno oko 5 miliona pokretnih spermatozoida. Sperma se sprema pranjem u medijumu, swim up tehnikom (isplivavaju najkvalitetniji spermatozoidi) i separacijom sperme uz pomoć density gradient-a jer se na taj način postiže dobra koncentracija progresivno pokretnih spermatozoida u maloj zapremini.

Inseminacija se može izvesti u spontanom (prirodnom) ciklusu u vreme očekivane ovulacije (određivanjem nivoa luteinizirajućeg hormona – LH) zatim uz stimulaciju ovulacije u vreme očekivane ovulacije (određivanjem nivoa luteinizirajućeg hormona – LH) i uz stimulaciju ovulacije u vreme planirane ovulacije (aplikacijom lekova koji nam omogućuju da programiramo vreme ovulacije).

Tajming kod insemincije je veoma bitan, jer se insemincija radi ili neposredno pre ili odmah nakon ovulacije. Postoji nekoliko metoda kako bi se utvrdio tačan termin inseminacije kao što su ultrazvučni pregledi i određivanje nivoa luteinizirajućeg hormona.

Inseminacija je jednostavna intervencija i traje od 5-10 minuta i potpuno je bezbolna.

U matericu se posebnim kateterom unosi 1-1.5ml prethodno pripremljenog semena. Nakon inseminacije, preporučljivo je da žena nastavi da leži neko vreme. Dve nedelje nakon inseminacije potrebno je da se uradi test iz krvi kako bi se ustanovila trudnoća.

Inseminacija se u lečenju neplodnosti preporučuje maksimalno 3 puta, te većina parova koji imaju problem sa ostvarivanjem trudnoće se nakon 3 neuspešna pokušaja inseminacije se okreću vantelesnoj oplodnji.

Uspešnost ove metode se kreće od 12-15%.