Upala korena dlake ili folikulitis može u znatnoj meri narušiti izgled i zdravlje kože. Problem folikulitisa i urasle dlake ne samo da je vrlo uporan i neprijatan već može narušiti kompletno samopouzdanje. Folikulitis obično uzrokuje Staphylococcus aureus ali ponekad i Pseudomonas aeruginosa (folikulitis kupača u toplom bazenu).
Folikulitis može biti površinski ili dubinski a na koži se manifestuje u vidu bubuljica – površinske pustule ili upalnog čvorića oko folikula dlake. Ukoliko se infekcija zanemari ili se neadekvatno leči promene se mogu proširiti na veču površinu formirajući krustozni osip. Simptomi su bol, crvenilo i nadražaj.
Urastanje dlaka je problem do koga dolazi kada se neposredno pred izlazak na površinu kože dlaka povije unazad, urasta u kožu i dovodi do upale.
Faktori rizika za nastanak folikulitisa su brijanje i povrede za vreme brijanja, toplota i znojenje, korišćenje odeće sačinjene od sintetskih materijala i povrede kože.
Lečenje zavisi od tipa folikulitisa. Od lekova se mogu koristiti antibiotici, antimikotična terapija te terapija steroidima, dok se laserski tretman sve više koristi.
Lasersko uklanjanje folikulitisa i uraslih dlaka rešava ne samo zdravstveni problem već je i pitanje estetike. Dejstvo lasera otklanja ožiljke nastale usled urastanja dlake i samu dlaku a koža se regeneriše i postaje glatka. Laserski snop dolazi u kontakt sa pigmentom melaninom iz korena dlake. Prilikom ovog kontakta toplota trajno uništava dlaku. Procedura se manifestuje kao peckanje. Broj potrebnih tretmana kreće se od 3 do 6 u zavisnosti od tipa dlake, a neophodno je kako bi se laserski uklonile sve dlake a samim tim zauvek rešio problem folikulitisa.