Histeroskopija predstavlja “zlatni standard” u dijagnostici i lečenju promena u šupljini materice. To je minimalno invazivna kratkotrajna procedura koja omogućava ginekologu da izvrši inspekciju materične šupljine odnosno da pregleda unutrašnjost materice kako bi dijagnostikovao a zatim i izlečio uočene poremećaje. Operativna histeroskopija podrazumeva operativno uklanjanje promena unutar materice – priraslice, polipi, miomi. Istovremeno, moguće je ukloniti  tkivne pregrade koje narušavaju normalan oblik materične duplje, što je često uzrok otežanog začeća ili stvaraju probleme u menstrualnom ciklusu.

Miomi su dobroćudni tumori glatke muskulature materice  koji se razvijaju na unutrašnjem ili spoljašnjem zidu materice. Miomi su u početku lokalizovani u zidu materice, a svojim daljim rastom razvijaju se ili put unutra – prema šupljini materice, ili prema spolja – površina materice. Neki miomi koji se nalaze na peteljci mogu rastući da prominiraju kroz grlić materice prema vagini.

Tegobe poput iregularnih krvarenja, pritiska i osećaja punoće u materici, intenzivnih bolova, otežano začeće i iznošenje trudnoće do termina za porođaj, spontani pobačaji mogu pratiti postojanje mioma u materičnoj šupljini. Miomi koji su locirani u šupljini materice ili neposredno ispod materične sluznice mogu se ukloniti histeroskopski.

Preporučljivo je da se histeroskopska mimektomija obavi neposredno posle menstrualnog krvarenja, pomoću histeroresektoskopa – instrumenta kojim se vrši isecanje mioma na male komade a isti se zatim uklanjaju kroz grlić materice. Važno je napomenuti da je nekada usled veličine mioma neophodno intervenciju uklanjanja sprovesti u dva akta pre svega radi bezbednosti same procedure i brige za zdravlje pacijentkinje te iz tehničkih razloga.

Oporavak je brz, pa pacijentkinje koje imaju problem sa sterilitetom ili ponavljanim pobačajima, posle histeroskopskog uklanjanja mioma, mogu u kratkom vremenskom periodu nakon intervencije bezbrižno da planiraju trudnoću.