Histeroskopija predstavlja “zlatni standard” u dijagnostici i lečenju promena u šupljini materice. To je minimalno invazivna kratkotrajna procedura koja omogućava ginekologu da izvrši inspekciju materične šupljine odnosno da pregleda unutrašnjost materice kako bi dijagnostikovao a zatim i izlečio uočene poremećaje.
Operativna histeroskopija podrazumeva operativno uklanjanje promena unutar materice – priraslice, polipi, miomi. Istovremeno, moguće je ukloniti tkivne pregrade koje narušavaju normalan oblik materične duplje, što je često uzrok otežanog začeća ili stvaraju probleme u menstrualnom ciklusu. Takođe, u zavisnosti od toga u koju se svrhu radi operativna histeroskopija, moguće je uraditi biopsiju – uzimanje uzoraka materične sluzokože na mikrobiološku analzu – EMA(endometrial microbiome analysis) čija analiza otkriva postojanje infekcije materične duplje. Polipi su najčešće benigne tvorevine čija etiologija (uzrok nastanka) nije tačno poznat, ali postoji povezanost sa hormonskim poremećajima (višak estrogena) i sa hroničnim upalama (zapaljenjima).
Obično su to tumori koji imaju peteljku, a ne tako retko mogu biti i na širokoj osnovi. Iako je najveći broj polipa benigne prirode, mali broj ima i maligni potencijal, te samo redovno praćenje i lečenje ovih promena predstavljaju adekvatnu brigu za ženino reproduktivno zdravlje.
Polip može biti lokalizovan na različitim mestima a najčešće nastaju iz endometrijuma materice i sluznice grlića materice.
Mogu izazvati infekcije, zapljenje grlića i materice, iregularna krvarenja i u značajnoj meri onemogućiti ostvarivanje trudnoće. Preporučljivo je da se histeroskopska polipektomija obavi neposredno posle menstrualnog krvarenja, pomoću histeroskopa i specijalnih instrumenata uklanja se polip u celini i obavezno šalje na patohistološku analizu.