PAPA test je skrining metoda kojom se stapićem i četkicom skidaju ćelije sa površine grlića materice i iz cervikalnog kanala da bi se posmatrale pod miroskopom.

PAPA test ima pet grupa. i to su: I i II grupa kojom su obuhvaćene normalne ćelije, III grupa su abnormalne ćelije, IV grupa su maligne ćelije u manjem broju, dok V grupa predstavlja brojne maligne ćelije. Preporuka je da se radi u kombinaciji sa kolposkopijom, jer kombinovanjem ove dve dijagnostičke metode se postiže tačnost od 98%. PAPA testa je potrebno raditi jednom godišnje, pod uslovom da je prethodna kontrola bila u granicama normale. Prvi ovakav pregled treba uraditi najkasnije godinu dana posle prvog seksualnog odnosa, ali ne kasnije od 20. godine života.

Mikrobiološki i mikološki brisevi vrše se u cilju otkrivanja, sprečavanja i lečenja infekcija.

Mikrobiološki i mikološki brisevi se vrše da bi se utvrdio balans bakterija u vaginalnoj flori. Smanjenje broja bakterija koje štite od infekcija i izrazito povećanje broja bakterija koje se inače normalno nalaze u vagini (stafilokoka, streptokoka, ešerihija, proteus, enterokoka, mikoplazma, ureaplazna, kandida itd.) mogu dovesti do brojnih neprijatnosti, ali i ozbiljnijih problema, kao što je sterilitet. U ovom slučaju uzimaju se cervikalni i vaginalni bris. Brisevi se, potom, šalju na ispitivanja i, ukoliko je to potrebno, određuje terapija prema nalazu brisa. Pod pojmom mikrobiološki brisevi podrazumevaju se – vaginalni sekret, cervikalni bris, bris na Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealitica, Mycoplasma hominis te Trichomonas vaginalis.

Mikološki bris podrzumeva bris na Candida albicans.