Histeroskopija predstavlja “zlatni standard” u dijagnostici i lečenju promena u šupljini materice. To je minimalno invazivna kratkotrajna procedura koja omogućava ginekologu da izvrši inspekciju materične šupljine odnosno da pregleda unutrašnjost materice kako bi dijagnostikovao a zatim i izlečio uočene poremećaje.
Operativna histeroskopija podrazumeva operativno uklanjanje promena unutar materice – priraslice, polipi, miomi. Istovremeno, moguće je ukloniti tkivne pregrade koje narušavaju normalan oblik materične duplje, što je često uzrok otežanog začeća ili stvaraju probleme u menstrualnom ciklusu. Takođe, u zavisnosti od toga u koju se svrhu radi operativna histeroskopija, moguće je uraditi biopsiju – uzimanje uzoraka materične sluzokože na mikrobiološku analzu – EMA (endometrial microbiome analysis) čija analiza otkriva postojanje infekcije materične duplje.
Intrauterine priraslice ili sinehije poznatije kao Ashermanov sindrom najčešče nastaju nakon ponovljenih kiretaža, carskog reza ili operacije mioma materice i karakterišu se prisustvom ožiljnog tkiva ili priraslica između zidova materice. Sindrom je od značaja jer remeti rast endometrijuma zbog čega u velikoj meri utiče na mogućnost ostvarivanja trudnoće.
Novija istraživanja su ukazala da se kod čak 10% pacijentkinja uključenih u postupak VTO mogu javiti intrauterine priraslice a da prethodno nisu imale niti jednu od gore navedenih intervencija za koje se obično vezuje ovo stanje. Preporučljivo je da se histeroskopsko uklanjanje priraslica obavi neposredno posle menstrualnog krvarenja, pomoću histeroskopa i specijalnih instrumenata-makazica kojima se presecaju priraslice uz minimalno oštećenje zdravog tkiva materice.